Ekologie
Deprecated: Funkce get_the_author byla použita s parametrem, který není podporován už od verze 2.1.0 a v aktuální verzi WordPressu není dostupné ani žádné náhradní řešení. in /usr/local/www/nginx-dist/elkbau.at/wp-includes/functions.php on line 6085
Incon_Webteam2023-06-06T13:09:24+02:00
Dřevo je příjemné na dotek, průběžně dorůstá a má vynikající konstrukční vlastnosti.
Díky použití naší osvědčené metody dřevostavby, vynikající tepelné izolaci a efektivním stavebním službám se důsledně zaměřujeme na to, abychom se vyhnuli fosilním palivům a snížili emise CO₂.
Kromě toho používáme pouze pečlivě vybrané dřevo s certifikátem PEFC z regionálních lesů obhospodařovaných udržitelným způsobem.
- Stavební metoda ELK způsobuje více než desetkrát méně skleníkových plynů než betonová stavební metoda. To znamená, že lze ušetřit 4 000 tun ekvivalentu CO2. To odpovídá 62 objetím zeměkoule automobilem.
- Metoda výstavby ELK šetří 35 % energie ve srovnání s betonovou metodou výstavby. To znamená, že lze ušetřit 4,5 milionu kWh energie. To odpovídá energii na vytápění 1 126 tun bukového dřeva.
- Metoda výstavby ELK způsobuje o 33 % nižší potenciál okyselení než betonová metoda výstavby.
Vaše stavby ELK jsou na staveniště dopravovány vozidly s nízkými emisemi. Promyšlená logistika umožňuje méně jízd, a tím i snížení hluku a škodlivin. Vzhledem k tomu, že se všechny komponenty vyrábějí v centrále ve Waldviertelu, probíhají všechny jízdy nákladních automobilů v dostupných vzdálenostech, takže lze dopravní zatížení snížit na minimum.
Dřevěné stavby rozšiřují zásobárnu uhlíku z lesa. Každý metr krychlový postaveného dřeva dlouhodobě váže jednu tunu CO₂. Každý pokácený strom vytváří prostor pro nové stromy, které zase aktivně odstraňují CO₂ z ovzduší. Každý dům postavený ze dřeva pomáhá zabránit emisím CO₂ z výroby jiných stavebních materiálů náročných na CO₂, jako je beton nebo ocel.
Bilance CO₂ 1 m² konstrukce vnější stěny:
ELK stavební metoda -45 kg CO₂ | cihla +57 kg CO₂ | beton +82 kg CO₂
Zatímco suroviny pro betonové konstrukce (např. písek) jsou stále vzácnější, dřevo neustále dorůstá. V rakouských lesích vzniká každou sekundu jeden krychlový metr dřeva. Princip udržitelnosti zajišťuje, že dřeva je vždy dostatek. Již jedna třetina ročního přírůstku dřeva v Rakousku by stačila na to, aby se celý objem budov za jeden rok postavil ze dřeva.
Podle normy ÖNORM B2320 mají montované domy a dřevostavby při správné údržbě a používání k určenému účelu životnost nejméně 100 let, tedy stejnou jako domy běžné konstrukce – bez ohledu na stavební materiál.
Dřevo má vysokou nosnost při nízké vlastní hmotnosti. To znamená, že komponenty vyrobené ze dřeva jsou lehčí než ekvivalentní díly z betonu, oceli nebo cihel. Dřevěné stavby proto potřebují menší základy, což šetří místo i náklady. Přístavby budov jsou z konstrukčních důvodů často možné pouze s použitím lehkého stavebního materiálu – dřeva. Dřevo tak nabízí rozhodující výhodu, pokud jde o redensifikaci ve městech.
Použití dřeva jako materiálu – např. jako stavebního materiálu – a jeho nespalování okamžitě zvyšuje přidanou hodnotu, které lze s touto domácí surovinou dosáhnout. V Rakousku žije z lesů a dřeva 300 000 lidí. Lesnický a dřevařský průmysl je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi a vytváří pracovní místa zejména ve venkovských regionech.
Dřevo příjemně voní, je příjemné na dotek a vytváří příjemnou atmosféru. Je to teplý stavební materiál, který nečerpá teplo z lidského těla. Dřevo dokáže absorbovat a uvolňovat vlhkost, a tím zajišťuje přirozeně regulované vnitřní klima.
Dřevo je špatným vodičem tepla. Ale právě díky této vlastnosti je dřevo dokonalým tepelným izolantem v létě i v zimě. Dřevo se skládá z buněk, které jsou vyplněny vzduchem, a tím snižují vedení tepla. To znamená, že budova zůstává v létě příjemně chladná, protože teplo neproniká dovnitř, a v zimě zůstává příjemně teplá, protože teplo neproniká ven. Dřevo tedy již nyní poskytuje přirozenou izolaci a tepelnou ochranu.
Stavba ze dřeva se odehrává méně na staveništi a více ve výrobní hale. Stěny, stropy nebo dokonce celé místnosti ze dřeva se takto prefabrikují přesně a nezávisle na počasí. Hotové stavební díly se dopraví na staveniště a smontují. Výstavba probíhá s malým hlukem a nízkými rušivými vlivy. Budovy jsou postaveny ve velmi krátkém čase. Odpadá doba schnutí jako u železobetonu.
Budovy ze dřeva mají oproti jiným stavebním materiálům značné výhody v případech, jako je poškození vodou, požárem nebo zemětřesením.
Dřevěné domy lze po skončení jejich životnosti snadno demontovat. Jednotlivé komponenty lze recyklovat. To, co již není potřeba, lze spálit. Tím se uvolní uhlík uložený během růstu stromů a uzavře se koloběh CO₂.
Tento příspěvek je dostupný také v AT and DE.